dna

Dna moczanowa – typy choroby

Lekarze coraz częściej wspominają o dwóch rodzajach dny moczanowej określając je mianem pierwotnej oraz wtórnej. Do niedawna wśród chorych dominowały osoby zmagające się z pierwszym rodzajem choroby, ostatnio jednak obserwujemy systematyczny wzrost liczby pacjentów, których zaatakowała wtórna dna moczanowa.

W swojej pierwotnej postaci to zaburzenie metabolizmu dziedziczone po przodkach. Organizm osoby dotkniętej tym schorzeniem produkuje tak duże ilości kwasu moczowego, że jego wydalenie staje się problemem, a przyczyny tego zjawiska ciągle nie doczekały się naukowego wyjaśnienia.

Z kolei dna moczanowa w swojej wtórnej postaci to choroba będąca konsekwencją szeregu innych schorzeń. Najbardziej zagrożeni artretyzmem są pacjenci, którzy przeszli białaczkę albo przewlekłą chorobę nerek. Nieraz dna moczowa jest jednak również konsekwencją problemów z nadwaga, niewłaściwej diety odchudzającej oraz przyjmowania pewnych grup leków, których zadanie polega na odwodnieniu organizmu. Muszą się z nią liczyć również osoby nadużywające alkoholu, a także te, które zmagają się z cukrzycą typu II.

Lekarze wspominają również o tak zwanej dnie rzekomej, która, ze względu na duże podobieństwo objawów, bardzo często mylona jest z dną moczanową. W przypadku tego schorzenia winowajcami są nie kryształki moczanu sodu, ale moczanu wapnia, które również mogą odkładać się w ścięgnach i stawach. Dna rzekoma dokucza zwłaszcza osobom, które przekroczyły już sześćdziesiąty rok życia i choć nie jest tak bolesna, jak dna moczanowa, również wymaga interwencji lekarza. Choroba ogranicza ruchowo, a w chwilach największego bólu umożliwia normalne funkcjonowanie, jej ignorowanie może zaś przyczynić się do tego, że jedynym sposobem na uwolnienie chorego od bólu jest operacja.

Za problemy, których doświadczają chorzy na dnę moczanową odpowiedzialny jest kwas moczowy. Jest to bardzo ważny produkt przemiany materii, który zazwyczaj po spełnieniu swojej funkcji jest odfiltrowany przez nerki, a następnie usunięty z organizmu. Niestety, niekiedy organizm produkuje znacznie więcej kwasu moczowego niż potrzebuje, bywa zaś i tak, że ma poważne problemy z jego płynnym usuwaniem z organizmu. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia, największe zagrożenie stanowią zaś kryształki moczanu sodu. Pozbawione możliwości opuszczenia organizmu tworzą one złogi zarówno w stawach, jak i w ścięgnach, a ich obecność wywołuje nie tylko stan zapalny, ale również ucisk i wyjątkowo silny, przeszywający ból.

Same ataki dny moczanowej mają swoje nazwy uzależnione od tego, który staw został zainfekowany, a w związku z tym i od tego, w którym miejscu pacjent odczuwa największy ból. I tak popularna podagra to zapalnie obejmujące staw śródstopno-paliczkowy palucha i jest to właśnie najczęstsza lokalizacja dny moczanowej. Wówczas, gdy zapalenie obejmie któryś ze stawów ręki mówimy o chiragrze, zapalenie stawu kolanowego doczekało się nazwy gonagry, natomiast o omagrze mówimy wówczas, gdy problemem osoby chorej jest zapalenie stawu barkowego wywołane przez kryształki moczanu sodu.

ok Dieta w dnie moczanowej

ok Innym bolesnym schorzeniem, które dotyka mężczyzn są: hemoroidy. Poznaj możliwości ich leczenia, dowiedz się więcej na temat profilaktyki hemoroidów.

ok Reklama -- Coś na dzień następny
Zatrzymać czas... Wybieramy kosmetyki do cery dojrzałej
Jak dawkować paracetamol, żeby szybko działał
Najczęściej występujące schorzenia ręki i nadgarstka
Czy warto suplementować witaminy i minerały jesienią i zimą?
Olej CBD skutecznym środkiem na artretyzm?

Przeczytaj też o: RZS

rzs

RZS - Zmiany w obrębie poszczególnych stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje na początku stawy rąk, można wówczas zauważyć obrzęk stawów międzypaliczkowych bliższych i śródręczno-paliczkowych, dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych [...]

Przebieg RZS i jego kontrola
Przebieg RZS bywa zróżnicowany pod względem dynamiki i postępu zmian destrukcyjnych w stawach. Różny jest także czas, w jakim dochodzi do niepełnosprawności.

Leczenie RZS
Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym [...]