dna

Reklama

Jak dawkować paracetamol, żeby szybko działał

Paracetamol to związek chemiczny, którego właściwości wykorzystujemy do zmniejszania gorączki i bólu. Można go znaleźć między innymi w popularnym Apapie. Jednak pierwszy raz pojawił się na rynku 1955 roku jako lek dla dzieci. Uważany był wtedy za nieszkodliwy dla zdrowia. Czy nadal tak jest? Czym właściwie jest i co robi?

tabletki na żółtym tle

  • Apap jako lek pierwszego wyboru.
  • Apap - dawkowanie.
  • Jak osiągnąć najlepsze rezultaty stosowania paracetamolu?

Apap jako lek pierwszego wyboru

Apap zawiera związek zwany paracetamolem, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie ma jednak działania przeciwzapalnego. Nie bez powodu jest zalecany jako prepart łagodzący objawy u niemowląt.

Gdy małe dziecko zaczyna chorować, nie wiadomo, jaka jest przyczyna choroby. Często zdarza się, że dolegliwości pojawiają się nagle. Rodzice, którzy są niedoświadczeni, nie za bardzo wiedzą co i jak podawać malutkim dzieciom. Najczęściej choroby niemowląt zaczynają się od gorączki lub bólu. Niestety maluch nie jest w stanie określić, co dokładnie go boli.

Jeśli rodzic nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu, powinien jak najszybciej obniżyć dziecku gorączkę. Wysoka gorączka może doprowadzić do szeregu niechcianych komplikacji zdrowotnych. Pierwszym lekiem, który należy podać maluszkowi, powinien być np. APAP, a nie środki NLPZ. 

Dlaczego? Przez pierwsze kilka godzin, a czasem nawet i dni, może nie być wiadomo, jaka jest przyczyna gorączkowania. Dlatego lek typu APAP, jest bezpieczniejszy niż NLPZ. Ma głównie zadanie zmniejszenie gorączki i oczekiwanie na inne objawy wskazujące rodzaj dolegliwości czy infekcji. Może się okazać, że przyczyną będzie np. zapalenie ucha czy nieżyt gardła. Wtedy środki NLPZ będą jak najbardziej wskazane, ale dopóki nie wykluczy się innych chorób np. zakażenia rotawirusem, lepiej dmuchać na zimne.

Apap - dawkowanie

Bardzo wiele osób dawkuje leki w niewłaściwy sposób. Stosuje dawne zalecenia, które co jakiś czas ulegają zmianie. Niektórzy nie stosują się do ulotki, biorąc tabletki, jak popadnie. Wiele osób bierze zbyt małą lub zbyt dużą dawkę paracetamolu. Są też osoby, które mieszają ze sobą różnego rodzaju leki.

Wszystkie nieprawidłowości mają spory wpływ na to, jak lek będzie działał na organizm. Czy będzie działał prawidłowo, zbyt słabo, czy wręcz zbyt mocno, przez co dojdzie do efektów niepożądanych.

Zalecenia dotyczące dawkowania paracetamolu zmieniły się na przełomie kilkunastu lat. Badania wykazały, że stosowanie różnych dawek ma wpływ na działanie substancji na organizm. W obecnej chwili zaleca się stosowanie 15 mg paracetamolu na jeden kilogram ciała co sześć godzin. To bardzo istotne wytyczne. Inaczej Apap zadziała na filigranową kobietę, która łyknie jednorazowo dwie tabletki, a inaczej na postawnego mężczyznę, który przyjmie taką samą dawkę. 

Najważniejszą rzeczą to trzymać się wytycznych, które mówią o przyjmowaniu maksymalnej dawki dobowej o wielkości 60 mg/kg masy ciała. Stosowanie wyższej dawki powinno odbywać się pod okiem lekarza. 

Jak osiągnąć najlepsze rezultaty stosowania paracetamolu?

Przede wszystkim stosując się do wszystkich zaleceń. Nie bez powodu wszystkie leki zawierają ulotki informacyjne.

Biorąc pod uwagę, że działanie terapeutyczne leków typu Apap zaczyna się przy 15 mg/kg masy ciała, bardzo dobrze będzie się sprawdzała dawka uderzeniowa. Badania wykazały, że stosując jednorazowo pierwszą dawkę nasyceniową o wielkości 30 mg/kg uzyskuje się zdecydowanie szybsze efekty działania. Po takiej dawce uderzeniowej podaje się kolejne dawki w normalnych, zalecanych odstępach czasu. 

Wiele osób spodziewa się szybkiego działania leku. Przy podaniu odpowiedniej dawki paracetamolu, pierwszego działania można się spodziewać po około 30 minutach od wzięcia leku doustnie. Maksymalnego działania leków typu Apap, można się spodziewać po koło dwóch godzinach. Niestety działanie leku jest dość krótkie (około dwóch, trzech godzin), dlatego leki zawierające paracetamol, należy brać co sześć godzin.

Kup Apap nie wychodząc z domu: https://www.nowafarmacja.pl/apap

ok Dieta w dnie moczanowej

ok Innym bolesnym schorzeniem, które dotyka mężczyzn są: hemoroidy. Poznaj możliwości ich leczenia, dowiedz się więcej na temat profilaktyki hemoroidów.

ok Reklama -- Coś na dzień następny
Zatrzymać czas... Wybieramy kosmetyki do cery dojrzałej
Jak dawkować paracetamol, żeby szybko działał
Najczęściej występujące schorzenia ręki i nadgarstka
Czy warto suplementować witaminy i minerały jesienią i zimą?
Olej CBD skutecznym środkiem na artretyzm?

Przeczytaj też o: RZS

rzs

RZS - Zmiany w obrębie poszczególnych stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje na początku stawy rąk, można wówczas zauważyć obrzęk stawów międzypaliczkowych bliższych i śródręczno-paliczkowych, dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych [...]

Przebieg RZS i jego kontrola
Przebieg RZS bywa zróżnicowany pod względem dynamiki i postępu zmian destrukcyjnych w stawach. Różny jest także czas, w jakim dochodzi do niepełnosprawności.

Leczenie RZS
Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym [...]